Zagraniczne rynki wołowiny: Chile, Argentyna, Rosja - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
vaca-y-ternero-1920x1440-extrafondos-com..jpg
Chile sprowadza coraz więcej wołowiny

W pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. Chilijczycy sprowadzili 21,7 tys. ton mięsa wołowego, tj. o 60% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Eksport paragwajskiej wołowiny na rynek chilijski rośnie dość powoli, zwiększają się za to wysyłki tego gatunku mięsa z Brazylii, Argentyny, Urugwaju oraz Stanów Zjednoczonych. W okresie styczeń-luty br. Chilijczycy sprowadzili z Paragwaju około 780 ton mięsa, co stanowiło tylko 3,6% całego importu. Dla porównania import z Brazylii wzrósł o 110% do 11,5 tys. ton, a z Brazylii zwiększył się o 18% do 4,7 tys. ton. Wzrósł także przywóz tego gatunku mięsa z Urugwaju (o 31%) oraz ze Stanów Zjednoczonych (o 60% do 1,5 tys. ton). Trzeba zaznaczyć, że zwiększeniu importu wołowiny z USA sprzyja osłabiony dolar amerykański oraz umowa o wolnym handlu między obu krajami, która pomaga w Amerykanom w uzyskaniu przewagi na konkurencją. W omawianym okresie Chilijczycy sprowadzili mniej wołowiny z Australii (spadek o 67% do zaledwie 620 ton).

 

Rośnie produkcja wołowiny w Argentynie

 

W marcu br. liczba ubojów bydła w Argentynie zwiększyła się o 17% w stosunku do marca sprzed roku, wynosząc 991 tys. sztuk. Liczba ubijanych zwierząt płci żeńskiej kontynuowała swój wzrost piąty miesiąc z rzędu. W marcu br. udział zwierząt płci żeńskiej w ubojach bydła ogółem wzrósł o 3% w stosunku do tego samego miesiąca 2012 r., i ukształtował się na poziomie 42%. Stały wzrost liczby ubijanego żywca wołowego płci żeńskiej może jednak przyczynić się do dalszego zmniejszenia się pogłowia bydła w Argentynie. Wzrost ubojów bydła przyczynił się do zwiększenia produkcji mięsa wołowego w tym kraju. W I kwartale br. produkcja wołowiny w Argentynie zwiększyła się o 6,9% do 680 tys. ton. Trzeba zaznaczyć, że rosnąca produkcja jest w większości absorbowana przez rynek krajowy, nie wpływając znacząco na zwiększenie poziomu eksportu.

 

Rośnie znaczenie regionu Kaługa w produkcji bydła w Rosji

 

Region Kaługa nabiera coraz większego znaczenia w produkcji bydła w Rosji. W minionym roku stado hodowlane bydła w tym regionie zostało „wzmocnione” przez przywóz 4500 tys. sztuk żywca wołowego. W dniu 1 kwietnia br. pogłowie bydła mięsnego w Kałudze było o 17% większe niż przed rokiem. Rosnąca produkcja bydła w tym regionie jest w dużej mierze wynikiem polityki rządowej Kremla. Region Kaługi został specjalnie wybrany „pod produkcję” ze względu na jego położenie geograficzne i logistyczne, tj. bliskość aglomeracji moskiewskiej, gdzie wołowina jest chętnie spożywana. Rosjanie sprowadzają do Kaługi określone rasy bydła, które charakteryzuje łatwość przystosowania się do warunków klimatycznych (rasy Aberdeen Angus oraz Hereford).

 


Źródło: FAMMU/FAPA

Zaloguj się aby dodać komentarz