Przyznawanie pomocy na "Dobrostan zwierząt" - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dodatkowe dopłaty do krów i tuczników będą przyznawane już w 2020 roku. Możliwość wnioskowania o takie wsparcie pojawi się miedzy 15 marca a 15 maja, w czasie składania eWniosków o dopłaty bezpośrednie. Do końca stycznia resort rolnictwa czeka na uwagi do projektu rozporządzenia, które szczegółowo określa warunki i tryb przyznawania pomocy na "Dobrostan zwierząt".

Na dopłaty będą mogli liczyć hodowcy zapewniający zwierzętom podwyższony dobrostan - większą powierzchnię bytową (o 20% w odniesieniu do podstawowych przepisów) i dostęp do wybiegu/pastwiska. Do rozpoczęcia naboru wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe zostały już niespełna 2 miesiące, a to właśnie wtedy będzie można zaznaczyć interesujący nas wariant w ramach podwyższonego dobrostanu zwierząt. Wszystko na jednym formularzu.

Od 15 stycznia w Rządowym Centrum Legislacji jest dostępny projekt rozporządzenia, który w szczegółach określa zasady udzielania dopłat do zwierząt w zakresie podwyższonego dobrostanu. 

Dobrostan zwierząt - szegółowe warunki - projekt rozporządzenia

Płatność dobrostanową przyznaje się rolnikowi, jeżeli zobowiązał się do realizacji określonych pakietów i ich wariantów oraz:

 • posiada numer identyfikacyjny
 • na dzień złożenia wniosku w przyznanie płatności dobrostanowej posiada, odpowiednio do realizowanego wariantu, co najmniej 1 lochę oznakowaną kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, co najmniej 1 krowę mleczną lub co najmniej 1 krowę mamkę
 • posiada, z wyjątkiem wariantu dotyczącego wypasu krów mlecznych, plan poprawy dobrostanu zwierząt, który został sporządzony przy udziale doradcy rolniczego, na formularzu udostępnionym przez ARiMR
 • nie posiada w gospodarstwie rolnym krów w typie użytkowym kombinowanym - w przypadku pakietu dotyczącego krów

Jeśli rolnik chce realizować więcej niż 1 wariant, powinien posiadać więcej planów poprawy dobrostanu zwierząt, odrębnie dla poszczególnych wariantów.

 • Dobrostan loch - plan poprawy dobrostanu powinien być sporządzony do dnia złożenia wniosku
 • w przypadku pozostałych warinatów - przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, czyli do 9 czerwca.

Płatność dobrostanowa do loch może być przyznana, jeśli rolnik nie utrzymuje loch w systemie jarzmowym. Warianty dotyczące wybiegów dla świń nie będą realizowane do czasu zwalczenia ASF.

Dobrostan świń - warianty

 • 1.1 dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach
 • 1.2 dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach
 • 1.3 dobrostan loch - dostęp do wybiegu
 • 1.4 dobrostan tuczników - dostęp do wybiegu

Dobrostan krów - warianty

 • 1.1 dobrostan krów mlecznych - wypas
 • 1.2 dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach
 • 1.3 dobrostan krów mamek

Do kiedy trzeba przestrzegać wymogów, które zadeklarował rolnik we wniosku?

 • dobrostan loch - od dnia złożenia wniosku do 14 marca kolejnego roku, czyli, jeśli hodowca złoży wniosek o dopłatę podczas naboru wiosną 2020 roku, większą powierzchnię musi zapewniać tym lochom do 14 marca 2021 roku.
 • dobrostan tuczników - od dnia złożenia wniosku do dnia złożenia takie wniosku w kolejnym roku, ale nie dłużej niż do 15 maja,
 • dobrostan krów mlecznych wypas - co najmniej 120 dni od 15 kwietnia do 15 października, jeśli wniosek złożono do 15 kwietnia
  do dnia złożenia wniosku do 15 października, jeśli wniosek został złożony po 15 kwietnia
 • rozgęszczenie krów mlecznych w budynkach od dnia złożenia wniosku do 14 marca kolejnego roku
 • dobrostan krów mamek - w zakresie wymogu dotyczącego wypasu w sezonie wegetacyjnym - co najmniej 140 dni w okresie od 15 kwietnia roku, w którym złożono wniosek, do 15 października albo od dnia złożenia wniosku do 15 października; w zakresie wymogu dotyczącego zapewnienia odpowiedniej wielkości powierzchni zewnętrznej - od 16 października roku, w którym został złożony wniosek do 14 marca kolejnego roku

Z pomocy skorzysta - według wyliczeń resortu rolnictwa - 65,5 tys. rolników. 

 

 

źródło: Gazeta pomorska

Komentarze   

#1 Cynthia Morgan 2020-04-19 23:56
Dzień dobry,
Aby przedstawić się poprawnie, jestem prywatnym pożyczkodawcą pani Chinty Morgan. Udzielam pożyczki w wysokości 2% rocznie. Ta oferta finansowa jest na wyciągnięcie ręki, złóż wniosek już dziś i otrzymaj szybką pożyczkę. Istnieje wiele możliwości ubiegania się o pomoc finansową we wszystkich miejscach i nadal nie można ich otrzymać. Ale ta szansa finansowa jest na wyciągnięcie ręki, dlatego nie możesz pozwolić sobie na przegapienie tej okazji. Ta usługa jest przeznaczona zarówno dla osób fizycznych, firm, biznesmenów, jak i kobiet. Kwota pożyczki mieści się w przedziale od 5000 $ do 500 000 000 $ lub dowolną inną kwotę, aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt whatsapp:+1(267)527-4293,mailowy:cynthiamorganfunding@gmail.com

Pełna nazwa ...............................................
Osobisty numer telefonu ............................
Kraj ..............................................
Adres ......................................
Stan ..............................
Wiek ... ..........................................
Czy kontaktowałeś się wcześniej? ..................... ..
Stan cywilny ..........................................
Kwota pożyczki wymagana jako pożyczka ....... ..............................
Termin pożyczki .................. ...............
Zawód ..................................
Miesięczny przychód ..............................
Z przyjemnością wysyłam szybką odpowiedź,
pozdrowienia

whatsapp:+1(267)527-4293
E-mail: cynthiamorganfunding@gmail.com

Zaloguj się aby dodać komentarz