Przyznawanie pomocy na "Dobrostan zwierząt" - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dodatkowe dopłaty do krów i tuczników będą przyznawane już w 2020 roku. Możliwość wnioskowania o takie wsparcie pojawi się miedzy 15 marca a 15 maja, w czasie składania eWniosków o dopłaty bezpośrednie. Do końca stycznia resort rolnictwa czeka na uwagi do projektu rozporządzenia, które szczegółowo określa warunki i tryb przyznawania pomocy na "Dobrostan zwierząt".

Na dopłaty będą mogli liczyć hodowcy zapewniający zwierzętom podwyższony dobrostan - większą powierzchnię bytową (o 20% w odniesieniu do podstawowych przepisów) i dostęp do wybiegu/pastwiska. Do rozpoczęcia naboru wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe zostały już niespełna 2 miesiące, a to właśnie wtedy będzie można zaznaczyć interesujący nas wariant w ramach podwyższonego dobrostanu zwierząt. Wszystko na jednym formularzu.

Od 15 stycznia w Rządowym Centrum Legislacji jest dostępny projekt rozporządzenia, który w szczegółach określa zasady udzielania dopłat do zwierząt w zakresie podwyższonego dobrostanu. 

Dobrostan zwierząt - szegółowe warunki - projekt rozporządzenia

Płatność dobrostanową przyznaje się rolnikowi, jeżeli zobowiązał się do realizacji określonych pakietów i ich wariantów oraz:

 • posiada numer identyfikacyjny
 • na dzień złożenia wniosku w przyznanie płatności dobrostanowej posiada, odpowiednio do realizowanego wariantu, co najmniej 1 lochę oznakowaną kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, co najmniej 1 krowę mleczną lub co najmniej 1 krowę mamkę
 • posiada, z wyjątkiem wariantu dotyczącego wypasu krów mlecznych, plan poprawy dobrostanu zwierząt, który został sporządzony przy udziale doradcy rolniczego, na formularzu udostępnionym przez ARiMR
 • nie posiada w gospodarstwie rolnym krów w typie użytkowym kombinowanym - w przypadku pakietu dotyczącego krów

Jeśli rolnik chce realizować więcej niż 1 wariant, powinien posiadać więcej planów poprawy dobrostanu zwierząt, odrębnie dla poszczególnych wariantów.

 • Dobrostan loch - plan poprawy dobrostanu powinien być sporządzony do dnia złożenia wniosku
 • w przypadku pozostałych warinatów - przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, czyli do 9 czerwca.

Płatność dobrostanowa do loch może być przyznana, jeśli rolnik nie utrzymuje loch w systemie jarzmowym. Warianty dotyczące wybiegów dla świń nie będą realizowane do czasu zwalczenia ASF.

Dobrostan świń - warianty

 • 1.1 dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach
 • 1.2 dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach
 • 1.3 dobrostan loch - dostęp do wybiegu
 • 1.4 dobrostan tuczników - dostęp do wybiegu

Dobrostan krów - warianty

 • 1.1 dobrostan krów mlecznych - wypas
 • 1.2 dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach
 • 1.3 dobrostan krów mamek

Do kiedy trzeba przestrzegać wymogów, które zadeklarował rolnik we wniosku?

 • dobrostan loch - od dnia złożenia wniosku do 14 marca kolejnego roku, czyli, jeśli hodowca złoży wniosek o dopłatę podczas naboru wiosną 2020 roku, większą powierzchnię musi zapewniać tym lochom do 14 marca 2021 roku.
 • dobrostan tuczników - od dnia złożenia wniosku do dnia złożenia takie wniosku w kolejnym roku, ale nie dłużej niż do 15 maja,
 • dobrostan krów mlecznych wypas - co najmniej 120 dni od 15 kwietnia do 15 października, jeśli wniosek złożono do 15 kwietnia
  do dnia złożenia wniosku do 15 października, jeśli wniosek został złożony po 15 kwietnia
 • rozgęszczenie krów mlecznych w budynkach od dnia złożenia wniosku do 14 marca kolejnego roku
 • dobrostan krów mamek - w zakresie wymogu dotyczącego wypasu w sezonie wegetacyjnym - co najmniej 140 dni w okresie od 15 kwietnia roku, w którym złożono wniosek, do 15 października albo od dnia złożenia wniosku do 15 października; w zakresie wymogu dotyczącego zapewnienia odpowiedniej wielkości powierzchni zewnętrznej - od 16 października roku, w którym został złożony wniosek do 14 marca kolejnego roku

Z pomocy skorzysta - według wyliczeń resortu rolnictwa - 65,5 tys. rolników. 

 

 

źródło: Gazeta pomorska

Zaloguj się aby dodać komentarz