Zmiany w realizacji działań obszarowych PROW oraz płatności bezpośrednich - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkał się 19 lutego br. z przedstawicielami ośrodków doradztwa rolniczego, wojewódzkich izb rolniczych oraz dyrektorami oddziałów regionalnych ARiMR.

 

Podczas spotkania omawiane były zmiany w zakresie kampanii naboru wniosków obszarowych na 2019 r., jak również kwestie związane z nową delimitacją obszarów z ograniczeniami naturalnymi (ONW) w Polsce.

Na wstępie spotkania zostały przedstawione uproszczenia w zakresie wnioskowania o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe PROW 2014-2020, umożliwiające m.in. złożenie oświadczenia zastępującego wniosek, w którym rolnik potwierdzi brak zmian w porównaniu do wniosku z roku poprzedniego. Oświadczenia te wzorem lat ubiegłych można składać od 15 lutego do  14 marca br.

Wskazano, że z tej uproszczonej formy wnioskowania w przeciągu trzech dni skorzystało około 7 tys. wnioskodawców. Podobnie jak w roku poprzednim, rolnicy będą składali wnioski o przyznanie tych płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 obowiązkowo przez Internet − za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

W kolejnej części spotkania przedstawiciele MRiRW, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ-PIB) oraz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG-PIB) zaprezentowali szczegółowe informacje na temat procedury wyznaczenia obszarów z ograniczeniami naturalnymi (obecne ONW typ nizinny) w Polsce według nowych unijnych kryteriów oraz procedury zawężenia obszarów (ang. fine tuning). W trakcie dyskusji szczegółowo wyjaśniono powody zmian zasięgów ONW w niektórych regionach.

Informacja o nowej delimitacji ONW: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/delimitacja-onw-wedlug-nowych-zasad-ue

 

 

źródło: MRiRW

Zaloguj się aby dodać komentarz