Copa i Cogeca apelują o wzmożenie wysiłków na rzecz ponownego otwarcia rosyjskiego rynku - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
copa-i-cogeca-apeluja-o-wzmozenie-wysilkow-na-rzecz-ponownego-otwarcia-rosyjskiego-rynku
Po spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa, Copa i Cogeca apelują do Komisji o wzmożenie wysiłków na rzecz ponownego otwarcia rosyjskiego rynku dla eksportu towarów rolnych z UE, ostrzegając, że sektor rolny znajduje się w krytycznej sytuacji i trzeba działać.
Przemawiając po spotkaniu z holenderską prezydencją, wiceprzewodniczący Copa, Henri Brichard, powiedział „Cieszymy się, że wielu ministrów zdaje sobie sprawę z trudnego położenia rolników w UE, zwłaszcza tych pracujących w branży hodowlanej i owocowo-warzywnej, które się pogorszyło po nałożeniu przez Rosję embarga na unijne produkty rolne. Ceny wieprzowiny są niższe niż 11 lat temu, a ceny mleka spadły o 40% w stosunku do roku ubiegłego. Sytuacja ta jest nie do przyjęcia. Priorytetem UE musi być ponowne otwarcie tego rynku. Państwa członkowskie muszą również doprowadzić do wypłacenia pomocy z pakietu przyjętego we wrześniu ubiegłego roku, gdyż jedynie niewielka jej część trafiła do tej pory do rolników. Niektórzy rolnicy nie otrzymali nawet jeszcze pełnej kwoty płatności bezpośrednich w ramach WPR, a muszą już wypełnić wnioski na 2016 r.”.

Następnie dodał, że wprowadzenie systemu „żółtych kartek” dla osób naruszających zasady po raz pierwszy, w ramach uproszczenia WPR, ułatwi życie rolnikom. W przypadku gdy deklaracja jest nieznacznie zawyżona (poniżej 10% określonego obszaru), kara administracyjna będzie mogła być zmniejszona o połowę. Rolnicy, którzy otrzymają „żółtą kartkę” zostaną zarejestrowani i poddani kontrolom na miejscu w kolejnym roku.

Podsumowując, pan Brichard apelował do UE o upewnienie się, że wymogi w zakresie dobrostanu zwierząt i cele ustanowione przez nową platformę na rzecz dobrostanu zwierząt są spójne z unijną polityką handlową i negocjacjami o wolnym handlu, które UE prowadzi z południowoamerykańskim blokiem handlowym Mercosur i USA (TTIP). Produkty importowane do UE muszą spełniać unijne surowe normy dobrostanu. Głównym celem platformy jest wymiana poglądów i wiedzy wśród państw członkowskich i ekspertów i rzucenie światła na inicjatywy z zakresu promocji dobrostanu zwierząt. Zdaniem Copa i Cogeca należy skoncentrować się na właściwym wdrażaniu i harmonizacji istniejących już zasad unijnych, a nie na tworzeniu nowych przepisów.

Copa -Cogeca

Zaloguj się aby dodać komentarz