Jaka będzie przyszłość żywności i rolnictwa? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dokładnie 2 lutego 2017r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Ich celem było wypracowanie rozwiązań, które pozwolą ją uprościć i unowocześnić. Efektem prac jest przyjęcie komunikatu „ Przyszłość żywności i rolnictwa”, który mówi jak zadbać o to, aby starsza Polityka Rolna nadal pozostawała aktualna w przyszłości.

Dotychczasowa WPR odniosła sukces, ale te osiągnięcia nie są dane raz na zawsze. Nowe wyzwania to niestabilna sytuacja na rynkach rolnych, umowy handlowe, czy ochrona środowiska, dlatego trzeba się zastanowić nad celami WPR po 2020r.

Najważniejszą inicjatywą w ocenie Komisji Europejskiej jest zwiększenie odpowiedzialności państw członkowskich za to w jaki sposób inwestują przyznane im fundusze i na co je przeznaczają.

- Nasze priorytety to przede wszystkim aby były realizowane cele traktatu z Lizbony, te podstawowe czyli stabilizacja rynków rolnych, odpowiednie ceny na produkty rolne i poprawa poziomu życia na obszarach wiejskich- Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa

Według polskiego rządu WPR powinna mieć w pełni wspólnotowy charakter.

- Żeby był silny pierwszy i drugi filar, czyli odpowiednie finansowanie w związku z niskimi dochodami, z koniecznością zarządzania ryzykiem na obszarach wiejskich w przypadku nawałnic czy innych zjawisk atmosferycznych- Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa

Wspierane powinny być małe i średnie gospodarstwa rolne w taki sposób aby rolnictwo było silne i stabilne ekonomicznie, społecznie oraz przyjazne dla środowiska. Nowy system ma być uproszczony i bardziej elastyczny. Komisja Europejska określi szczegółowe działania służące zachowaniu podstawowych celów, a państwa członkowskie opracują następnie własne plany strategiczne.

Źródło: Agrobiznes.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz