Powstanie fundusz gwarantujący zapłatę za sprzedane produkty rolne? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
03.jpg
Ze zgromadzonych przez fundusz środków rolnicy otrzymywaliby część należności za sprzedane towary w przypadku bankructwa firmy, która je od nich zakupiła.  Obecnie ministerstwo pracuje nad założeniami do ustawy. Nowe przepisy mają określać zasady wypłacania takich należności. Wypłata z funduszu nie będzie przekraczać 70 proc. należności wynikających z faktury. Resort chciałby, żeby  taki fundusz został utworzony w Agencji Rynku Rolnego lub w Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Środki zebrane na kontach funduszu będą pochodziły z budżetu państwa oraz z wpłat od firm skupujących produkty rolne (w wysokości 0,5 proc. ich wartości): zbóż, rzepaku,  , ziemniaków, buraków cukrowych, owoców i warzyw, świń, bydła i cieląt, owiec, koni, ryb.

 


Pieniądze poszkodowanym producentom rolnym będą mogły być wypłacane po przedstawieniu faktury za sprzedane produkty i na podstawie decyzji wydanych w trybie Kodeksu Postępowania Administracyjnego (KPA).

 

Prezes Agencji Rynku Rolnego przed zatwierdzeniem wniosku o wypłatę będzie sprawdzał, czy wobec firmy skupującej, której dotyczy roszczenie, toczy się postępowanie upadłościowe.

 

Zasady gospodarowania środkami zgromadzonymi w funduszu mają zostać zatwierdzone przez ministra finansów oraz ministra rolnictwa. Co roku prezes ARR będzie składać sprawozdanie z wydatkowania środków.

 

Źródło: onet.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz