tarczyca u charolaise - Forum rolnicze portalu - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

tarczyca u charolaise

2014/02/03 17:14 #1 przez Ofelina
Mamy 8 mamek charolaise, wczoraj w nocy urodziła sie mała jałówka. Poród przebiegł prawidłowo ale cięzko jej się oddychało. Okazuje się że chyba ma tarczyce. Jakie są tego przyczyny? Da się to jakoś leczyc?  nie wiem dużo na ten temat (wyszłam za mąż za rolnika ;))dopiero sie uczę dlatego proszę o wyrozumiałość... 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2014/02/05 14:41 #2 przez rolnik z mazur
Ofelina, koniecznie napisz coś więcej, bo samo stwierdzenie że ona chyba ma tarczyce nikomu wiele nie mówi. Nie słyszałem, żeby tarczyca miała wpływa na oddychanie a z kolei ciężkie oddychanie przy porodzie to sprawa fizjologiczna.

2014/02/06 17:50 #3 przez Ofelina
Cielę urodziło sie z obrzmieniem które już sie praktycznie wchłonęło. Mysleliśmy ze to własnie przerost tarczycy, bo mieliśmy kiedyś taki przypadek. Skończyło sie na strachu :)

2014/03/31 20:01 #4 przez moonwalker
Ofelina - słyszałam, że przyrost tarczycy pojawia się u cielaków ras mlecznych w momencie, kiedy matka w okresie ciąży ma niedobory jodu. Może warto zainwestować w lizawki o jego większej koncentracji?

2014/09/30 18:55 #5 przez Sawickam
Cielęta z wolem faktycznie rodzą się słabsze i pochodzą od matek cierpiących na niedobór jodu. Krowy takie najczęściej występują w rejonach górskich lub mają dietą bogatą w goitrogeny, np.kapustę. Wystarczy wtedy zapewnić sól jodowaną, ewentualnie iniekcyjne preparaty jodu. Jednak wątpię aby w tym przypadku chodziło o niedobór jodu, wole nie utrudnia oddychania, może po prostu było tak spuchnięte w okolicy krtani i słabo odśluzowane- w końcu to duże cielęta.

Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\SiteApplication::getMenu() should not be called statically in /home/platne/serwer47815/public_html/bukaciarnia.pl/templates/site/views/footer.php on line 9

Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\CMSApplication::getMenu() should not be called statically in /home/platne/serwer47815/public_html/bukaciarnia.pl/libraries/src/Application/SiteApplication.php on line 275

Notice: Undefined variable: this in /home/platne/serwer47815/public_html/bukaciarnia.pl/libraries/src/Application/CMSApplication.php on line 441