Przemieszczenie trawieńca? - Forum rolnicze portalu - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Przemieszczenie trawieńca?

2013/08/17 19:46 #1 przez TYMI
Mam problem z jedna krową. Lekarz przyjechał do krowy po porodzie i stwierdził przemieszczenie trawieńca. Zaproponował operacje. Chciała bym coś się na ten temat dowiedzieć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2013/08/19 19:38 #2 przez Ratajbart
Przemieszczenie trawieńca schorzenie polegające na fizycznym przemieszczeniu trawieńca w jamie brzusznej na strone lewą, pomiędzy powierzchnie jamy brzusznej a żwacz lub na strone prawą pomiędzy powierzchnie jamy brzusznej a pętlą jelit. W wyniku przemieszczenia dochodzi do zaburzeń funkcjonowania trawieńca co doprowadza do niestrawnośći ( biegunka), krowa traci apetyt oraz spada wydajność mleczna nawet do zera. Do przemieszczenia  najczęściej dochodzi po porodzie , jest to spowodowane powstaniem wolnej przestrzeni w jami brzusznej , która powstała po wycieleniu, aby temu zapobiec krową po porodzie podaje się pójło poporodowe do 40 litrów , które wypełnia żwacz i zajmuje wolne miejsce w jamie brzusznej. Przemieszczenie trawieńca często występuje też wtórnie przy ketozie gdy krowy tracą apetyt zmniejsza się żwacz i robi się miejsce dla trawieńca( aby temu zapobiec należy zaewnić odpowiednią ilość energi w pasy) . Jeśli chodzi o leczenie to konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na ufiksowanie trawieńca w swoim fizjologicznym miejscu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2013/08/19 21:20 #3 przez MaciejW
Istnieją jakieś alrternatywne metody aby, przywrócić trawieniec na swoje miejsce? 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2013/08/20 08:12 #4 przez Olek
a jest możliwość żeby trawieniec sam wrócił na swoje miejsce, nie da się tego przeczekać?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2013/08/22 20:49 #5 przez Ratajbart
Jednym ze sposobow jest wypuszczenie krowy na pastwisko. Ruch zwierzecia spowoduje odgazowanie zgazowanego trawienca, dzieki czemu wraca on na swoje miejsce. Niestety nie jest to zloty srodek i nie wszystkie trawience schodza na swoje miejsce. Podczas  operacji trawienca lekarz fiksuje trawieniec w fizjologicznej pozycji zapobiegajac kolejnym przemieszczeniom . Nie ufiksownie raz przemieszczonego trawienca niesie ryzyko nawrotow. Inna metooda alternatyna jest kulanie krowy z jednoczesnym masazem powloki brzusznej jednak i tu wskazane by bylo ufiksowanie przemieszczonego trawienca.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2013/08/23 21:05 #6 przez MaciejW
Co to jest kulanie krowy? 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2013/08/27 20:09 #7 przez Jasiek
przewracanie krowy- trzeba ją odwrócić "do góry nogami" :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2014/03/31 20:17 #8 przez moonwalker
Przemieszczeniu trawieńca można łatwo zapobiec pilnując, aby krowa zaraz po porodzie przyjęła jak najwięcej płynów. Wówczas ta część żoładka jest zaciężka, aby mogła się unieść i opaść na nieprawidłową stronę.A co do przeczekiwania - im dłużej zwleka sie z przemieszczonym trawieńcem, tym mniejsza szansa, ze krowa przeżyje. Trawieniec jest mięśniem, przekręcony nie jest w pełni ukrwiony, a co się z tym wiąże obumiera, mało tego w jego wnetrzu zachodzą procesy gnilne. Zatem jeśli za późno przeprowadzi się zabieg lub w ogole go się nie wykona - krowa albo rozjedzie sie nam na zator, albo otruje się substancjami wytworzonymi w trawieńcu, albo trawieniec obumrze i i tak nie bedzie w stanie trawić.Tak przynajmniej czytałam. 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.


Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\SiteApplication::getMenu() should not be called statically in /home/platne/serwer47815/public_html/bukaciarnia.pl/templates/site/views/footer.php on line 9

Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\CMSApplication::getMenu() should not be called statically in /home/platne/serwer47815/public_html/bukaciarnia.pl/libraries/src/Application/SiteApplication.php on line 275

Notice: Undefined variable: this in /home/platne/serwer47815/public_html/bukaciarnia.pl/libraries/src/Application/CMSApplication.php on line 441