Krowy z dziurą w brzuchu - Forum rolnicze portalu - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Krowy z dziurą w brzuchu

2014/10/14 09:06 #1 przez Administrator
Chciałabym poznać wasze zdanie na temat tych taktyk badawczych, gdzie w imię nauki krowom robi się dziury w brzuchach, zaś sami naukowcy twierdzą, że zwierzęta z tego powodu nie cierpią, więcej można przeczytać tutaj: www.bukaciarnia.pl/aktualnosci/krowy-z-d...acja.html Jakie jest wasze zdanie w tej materii???

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2014/11/24 11:42 #2 przez Sawickam
Zgodnie z obowiązującą Ustawą z 2005 r " zabrania się przeprowadzania dla celów dydaktycznych doświadczeń powodujących cierpienie zwierząt, jeżeli cel ten można osiągnąć w inny sposób". Także tego typu zabiegi to już raczej bezcelowy przeżytek. Treść żwacza można zbadać na inne sposoby, a ruchy żwacza można wyczuć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2014/11/27 09:36 #3 przez Administrator
A w jaki sposób można zbadać treść żwacza? 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2014/11/27 17:50 #4 przez Daria Klimczak
Takie zabiegi nie powinne być stosowane.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2014/11/27 17:57 #5 przez Sawickam
Najprostszym sposobem jest sondowanie. Używamy do tego klasycznej sondy lub sondy z pompką( świetnie sprawdza się przy pobieraniu większej ilości treści w celu przetoczenia chorej koleżance). Co prawda istnieje ryzyko, że na wartość pH wpłynie domieszka śliny dostająca się do próbki, jednak przy istotnych zaburzeniach w żwaczu pozostałe cechy makro- i mikroskopowe próbki treści nie pozostawią złudzeń.Poza tym odpowiednio korygujemy wartość ph( 0,4 lub 0,2 jednostki) mając na uwadze możliwość zafałszowania przez ślinę.Próbkę w celu określenia pH pobiera się w czasie max zakwaszenia treści pokarmowej tj. ok 3h po karmieniu wieczornym lub przy karmieniu do woli 5-7h po porannym podaniu paszy no i najlepiej od kilku sztuk w grupie.Jeżeli zależy nam na bardzo dokładnym wyniku pH zawsze można wykonać punkcję tylnego brzusznego worka żwacza przy pomocy długiej igły o średnicy max 2mm i strzykawki. Równie proste i zdecydowanie mniej inwazyjne niż dziury:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2014/12/06 12:32 #6 przez MaciejW
Nie ma co ukrywać kiespska sprawa, jak ktoś CI zagląda do żołądka. Orientuje się ktoś, czy w Polsce są jesze przypadki przetokowanych krów gdzieś w intytucjach czy uczelniach? 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.


Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\SiteApplication::getMenu() should not be called statically in /home/platne/serwer47815/public_html/bukaciarnia.pl/templates/site/views/footer.php on line 9

Deprecated: Non-static method Joomla\CMS\Application\CMSApplication::getMenu() should not be called statically in /home/platne/serwer47815/public_html/bukaciarnia.pl/libraries/src/Application/SiteApplication.php on line 275

Notice: Undefined variable: this in /home/platne/serwer47815/public_html/bukaciarnia.pl/libraries/src/Application/CMSApplication.php on line 441