Nowa WPR pomija kwestie dobrostanu zwierząt - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Przypominamy, że za uczestnictwo w systemach jakości żywności dostajecie aż
2 dodatkowe punkty!
To bardzo zwiększa Wasze szanse na uzyskanie wsparcia!

Przypominamy, że za uczestnictwo w systemach jakości żywności dostajecie aż
2 dodatkowe punkty!
To bardzo zwiększa Wasze szanse na uzyskanie wsparcia!

Przypominamy, że za uczestnictwo w systemach jakości żywności dostajecie aż
2 dodatkowe punkty!
To bardzo zwiększa Wasze szanse na uzyskanie wsparcia!

Arrow
Arrow
PlayPause
Slider


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Uważają, że nie wykorzystano szansy do rozwiązania problemów dotyczących dobrostanu zwierząt, wynikających z intensywnych systemów produkcji rolnej, a powodujących ich zdaniem cierpienie milionów zwierząt gospodarskich i pozostających w sprzeczności z oczekiwaniami mieszkańców Europy, którzy oczekują żeby produkty spożywcze były produkowane bez zadawania bólu zwierzętom.


Zgłaszane propozycje legislacyjne, pomimo ponawianych apeli grup społecznych nie uznają dobrostanu zwierząt, jako dobra publicznego. Zamiast tego podejmują one kwestie opłacalności produkcji, działaniu na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju terytorialnego oraz dbania o zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi.


W opinii aktywistów nie podjęcie kwestii płatności podstawowej przewidzianej dla hodowców w celu poprawy dobrostanu zwierząt, pokazuje, że przestał on być jednym z celów WPR, którym był dotychczas. Niedosyt powoduje fakt, że propozycje reform nie zawierają w sobie żadnych instrumentów gratyfikujących farmerów stosujących się do odpowiednich przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt oraz nie przewiduje żadnych adekwatnych penalizacji dla tych hodowców, którzy nie przestrzegają prawa europejskiego.


To powoduje, że według aktywistów KE nie przestrzega artykułu 13 TfUE, stwierdzającego, że ustawodawstwo w obszarze rolnictwo musi w pełni uwzględniać wymagania w zakresie dobrostanu zwierząt. Zdecydowana większość budżetu Wspólnej Polityki Rolnej wciąż będzie kierowana na utrzymanie intensywnej produkcji. WPR będzie nadal subsydiować eksport żywca wołowego do krajów trzecich, nie uwzględniając odpowiednio kwestii związanych z transportem zwierząt na dłuższe odległości. W nadchodzącym okresie aktywiści planują aktywnie włączyć się w dyskusję z Parlamentem Europejskim oraz Radą mając na celu włączenia problemów dobrostanu zwierząt w zmiany WPR.

 

Źródło: FAMMU/FAPA

Zaloguj się aby dodać komentarz

Aktualności

19 marzec 2018 84

Konferencja: "Perspektywy rozwoju produkcji żywca wołowego oraz chowu i hodowli owiec na Lubelszczyźnie"

Kategoria: Wydarzenia
Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli razem z Polskim Zrzeszeniem Producentów Bydła Mięsnego mają przyjemność zaprosić Państwa na Konferencję pt.: Perspektywy rozwoju produkcji żywca wołowego oraz chowu i hodowli owiec na Lubelszczyźnie.
09 marzec 2018 231

Bydło zamiast świń

Kategoria: Chów i hodowla bydła
Hodowla bydła mięsnego może być alternatywą dla dotychczasowych producentów wieprzowiny. Zwłaszcza teraz, kiedy groźny jest afrykański pomór świń.
05 marzec 2018 416

Konsumpcja wołowiny wzrośnie - Jerzy Wierzbicki, Prezes Zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, cz. 1

Kategoria: Aktualności
Na portalu FirmyMięsne.pl pojawił się wywiad z Prezesem Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. Zachęcamy do lektury.
02 marzec 2018 376

Hodowcy bydła mogą dobrowolnie przystąpić do programu zwalczania IBR i BVD

Kategoria: Prewencja
IBR/IPV oraz BVDV stanowią w Polsce oraz w krajach Unii Europejskiej poważny problem. Nasi sąsiedzi od wielu lat prowadzą programy ich zwalczania. Od tego roku Polska dołączyła do grona krajów starających się wyeliminować te jednostki chorobowe.
26 luty 2018 495

Odnotowano wzrost produkcji mięsa w Polsce.

Kategoria: Aktualności
Ze wstępnego podsumowania 2017 roku przedstawionego 23 lutego (piątek) przez sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jacka Boguckiego, wynika, że produkcja mięsa wzrosła we wszystkich asortymentach.
23 luty 2018 745 1

Smutny finał łapania krowy-uciekinierki.

Kategoria: Wydarzenia
W dniu 22 lutego 2018 miała miejsce akcja łapania słynnej, już nie tylko w Polsce, krowy-uciekinierki. Niestety finał obławy miał bardzo smutny skutek.
22 luty 2018 739

Produkcja bydła mięsnego może być alternatywą dla rolników, którzy zlikwidują chów trzody chlewnej.

Kategoria: Aktualności
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przedstawia w jaki sposób można zastąpić produkcję trzody inną produkcją, aby uzyskać dochody porównywalne z tymi z produkcji świń.
21 luty 2018 657

Stodoła z magazynowanymi płodami rolnymi w płomieniach!

Kategoria: Wydarzenia
Pożar miał miejsce w dniu 17 lutego 2017r. w miejscowości Osowo gm. Lipka, w godzinach porannych.
20 luty 2018 675

Ważna ankieta

Kategoria: Aktualności ogólne
Zachęcamy do wypełnienia ankiety dotyczącej innowacji w rolnictwie. Informacje których Państwo dostarczycie zostaną wykorzystane podczas EPP Group External Bureau Meeting on Innovation.
20 luty 2018 946

Premiera filmu "PGR Obrazy" - dokument o trudnych czasach

Kategoria: Aktualności
W dniu 14 lutego 2018r. odbyła się premiera filmu pt. „PGR Obrazy”, w reżyserii Joanny Warechy. Premiera miała miejsce w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Dokument opowiada o ludziach żyjących w PGR-ach, na przełomie lat…
19 luty 2018 778

Chcą ratować krowę uciekinierkę

Kategoria: Wydarzenia
Związek Literatów Polskich, duża firma rolnicza i Starostwo Powiatowe w Nysie - wszyscy chcą uratować spod rzeźnickiego noża krowę, która uciekła gospodarzowi z Bukowa. Ale zwierzę zniknęło bez śladu.
16 luty 2018 1325 5

Dramat na Podlasiu - 18 krów padło z głodu

Kategoria: Wydarzenia
24-latka znęcała się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. 18 krów padło z głodu.

Ostatnie filmy

20 luty 2018
Gospodarstwo rolne 780

Film "PGR Obrazy" - dokument obalający stereotypy

18 styczeń 2018
Ciekawostki 2062

Żarłoczna krowa!

14 czerwiec 2017
Prowadzenie opasu 2379

Feedloty w Australii

Baza wiedzy

Default Image
28 luty 2018 371

Buhaje limousine oceniane we francuskim centrum genetycznym pożądane na całym świecie.

Kategoria: Typy i rasy bydła
W Lanaud niedaleko Limoges w centralnej Francji znajduje się centrum genetyczne dla buhajów rasy limousine. Bydło tej rasy charakteryzuje się bogatą tradycją, księga hodowlana we Francji została założona w 1886 roku. Stacja oceny buhajów powstała w 1984 roku.
wolce-w-produkcji-wolowiny
05 październik 2017 2315

Wolce w produkcji wołowiny

Kategoria: Chów bydła
Wolce są to kastrowane buhajki przeznaczone na opas. Celem opasania wolców jest produkcja mięsa wołowego wysokiej jakości.Kastrację sztuk przeznaczonych na opas jako wolce zaleca się z wielu powodów:- samce wykastrowane są znacznie spokojniejsze, co ogranicza…
piemontese
21 wrzesień 2017 2214

Piemontese

Kategoria: Typy i rasy bydła
Rasa ta powstała w wyniku przekrzyżowania Pakistańskiego Zebu z Turem na terenach północno- wschodnich Włoch. Takie połączenie genów oraz ostre warunki klimatu (okresowe susze i mroźne zimy) spowodowały, że bydło tej ras jest znakomicie przystosowane do…
wyslodki-buraczane-w-zywieniu-bydla-miesnego
13 wrzesień 2017 2666

Wysłodki buraczane w żywieniu bydła mięsnego

Kategoria: Żywienie bydła
Wysłodki buraczane są produktem ubocznym przemysłu cukrowniczego. Powstają w wyniku wyługowania wodą rozdrobnionych buraków cukrowych i innych składników rozpuszczalnych w wodzie w trakcie procesu wytwarzania cukru. Stanowią cenną paszę dostępną głównie w…
wady-i-zalety-produkcji-zywca-wolowego
06 wrzesień 2017 2277

Wady i zalety produkcji żywca wołowego

Kategoria: Chów bydła
Niestety, prowadzenie gospodarstwa rolnego jest jednym z najbardziej podatnym na czynniki niezależne od właściciela interesem. Zmieniająca się sytuacja rynkowa, warunki pogodowe czy występujące klęski żywiołowe przekładają się na możliwość uzyskania dochodu.…