Wołowina wagyu co raz bardziej znana w Polsce. - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Przypominamy, że za uczestnictwo w systemach jakości żywności dostajecie aż
2 dodatkowe punkty!
To bardzo zwiększa Wasze szanse na uzyskanie wsparcia!

Przypominamy, że za uczestnictwo w systemach jakości żywności dostajecie aż
2 dodatkowe punkty!
To bardzo zwiększa Wasze szanse na uzyskanie wsparcia!

Przypominamy, że za uczestnictwo w systemach jakości żywności dostajecie aż
2 dodatkowe punkty!
To bardzo zwiększa Wasze szanse na uzyskanie wsparcia!

Zapraszamy do obejrzenia odcinków z cyklu.

Zapraszamy do obejrzenia odcinków z cyklu.

Zapraszamy do obejrzenia odcinków z cyklu.

Arrow
Arrow
PlayPause
Slider


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wołowina wagyu pochodzi z azjatyckiego bydła w typie roboczym tuczonego nawet przez okres 2-3 lat. Bydło to posiada genetyczną predyspozycję do odkładania tłuszczu międzymięśniowego w większej ilości niż pozostałe rasy. Tłuszcz ten sprawia, że mięso to jest bardziej marmurkowate niż mięso z pozostałych ras.  Wyjątkowość tego mięsa wynika także z szczególnego żywienia i wyjątkowego traktowania zwierząt.

W diecie bydła poza standardowym żywieniem zbożami pojawiają się buraki pastewne, ziemniaki a także sake i piwo, które mają zaostrzyć apetyt zwierzętom. Ponadto zwierzęta codzienne poddawane są zabiegom masażu. Masaż ma za zadanie odłożenie w mięśniach równomiernej warstwy tłuszczu, oraz powstania delikatnej i równomiernej marmurkowatości.

Poza wyjątkowością procesu powstawania wołowiny wagyu, warto też jej skosztować ze względu na jej wyjątkowy smak i wartości odżywcze. Mięso ro zawiera bardzo dużo kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Kwasy te zapobiegają powstawaniu miażdżycy, udarom mózgu, zawałom, wspomagają prawidłowy wzrost u dzieci i młodzieży oraz pomagają zachować zdrowie. Ponadto kwas omega-3 obniża stężenie trójglicerydów i cieśnienie krwi zapobiegając przez to arytmii serca, a kwas omega-6 zmniejszają stężenie cholesterolu LDL. Mięso tych zwierząt posiada zwiększony stosunek kwasów jednonienasyconych do kwasów tłuszczowych nasyconych, co wzmaga właściwości prozdrowotne mięsa. Ponadto to smaczne źródło żelaza, cynku oraz wartościowego białka i witamin z grupy B.

Wołowina ta jest uważana za doskonały składnik w diecie niskocholesterolowej o właściwościach silnie antyoksydacyjnych.

Pod względem kulinarnym idealna marmurkowatość tego mięsa sprawia, że w czasie obróbki termicznej mięso będzie soczyste, zachowa aksamitną konsystencję i wyjątkowy, długo utrzymujący się i bogaty smak. Należy wspomnieć, że do smażenia tego mięsa nie używa się ani oleju, ani masła, wystarcza własny tłuszcz pochodzący z mięsa.

Wszystkie te cechy powodują, że mięso to jest poszukiwanym surowcem w wielu kuchniach świata.

Źródło:

https://kobieta.wp.pl/wolowina-wagyu-podbija-polske-miesny-przysmak-z-masterchefa-6192267399280257a

Skarżyński D. J., Siemieniuch A. J., Majewska M., "Wagyu- japońskie bydło mięsne", Medycyna Wet., 2009, 65 (8).

Zaloguj się aby dodać komentarz

Aktualności

18 wrzesień 2018 37

Wzrost pogłowia bydła w Polsce

Kategoria: Rynek bydła
Według wstępnych danych GUS pogłowie bydła w czerwcu 2018 r. liczyło 6 201,4 tys. sztuk, i było wyższe o 0,9% w stosunku do czerwca ubiegłego roku. Zwiększenie liczebności stada bydła ogółem wynikało ze wzrostu pogłowia młodego bydła w wie-ku 1-2 lat i bydła…
16 wrzesień 2018 135

Wołowina kartą przetargową w unijno-amerykańskich rozmowach o handlu

Kategoria: Rynek mięsa wołowego
Komisja Europejska chce uzyskać od krajów członkowskich mandat do rozmów z Waszyngtonem w sprawie importu mięsa. Co to oznacza dla unijnych producentów i konsumentów?
14 wrzesień 2018 61

Dziś rusza nabór wniosków na pomoc suszową

Kategoria: Dopłaty rolnicze
ARiMR będzie udzielała pomocy producentom rolnym, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na…
13 wrzesień 2018 154

Spotkania u producentów dla producentów

Kategoria: Wydarzenia
Kolejne eventy, które pozwolą producentom podpatrzeć dobre praktyki zastosowane w świetnie prosperujących gospodarstwach opasających.
10 wrzesień 2018 61

Konkurs Producent Bydła Mięsnego 2019

Kategoria: Wydarzenia
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego we współpracy z Fundacją Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich przystąpiło do organizacji kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu PRODUCENT BYDŁA MIĘSNEGO ROKU.
09 wrzesień 2018 53

Od 11 września zmieniają się zasady dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich

Kategoria: Organizacja gospodarstwa
Od wtorku 11 września wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich. U progu jesieni 2018 roku rolnicy powinni zapoznać się z nowościami. Jedną z nich jest wyłączenie posiadaczy bydła z obowiązku dokonywania…
29 sierpień 2018 123

Już jest - nowy portal do rejestracji zwierząt!

Kategoria: Organizacja gospodarstwa
Ruszył przygotowany przez ARiMR nowy Portal IRZplus. Dzięki niemu rolnicy i przedsiębiorcy z terenów wiejskich, którzy posiadają oznakowane zwierzęta mogą dokonywać przez internet zgłoszeń o zdarzeniach dotyczących zwierząt gospodarskich.
24 sierpień 2018 174

Brakuje siana i słomy dla bydła

Kategoria: Gorące tematy
Biuro Powiatowe WIR apeluje do krotoszyńskich rolników o udzielenie pomocy w zakresie zaopatrzenia w słomę i siano poszkodowanych w wyniku suszy rolników z rejonu Gniezna, Konina i Słupcy oraz z Podlasia. Potrzebne jest podstawienie aut zamkniętych typu…
22 sierpień 2018 86

Wojna handlowa ciosem dla amerykańskich eksporterów wołowiny

Kategoria: Rynek światowy
Wojna handlowa to kolejny cios dla amerykańskich eksporterów wołowiny, próbujących odzyskać pozycję w Chinach. Po tym jak Pekin zakończył prawie 14-letni zakaz importu, cła mogą wywierać presję na amerykańskich hodowców bydła i zakładów mięsnych w…
22 sierpień 2018 93

Szwajcarskie helikoptery wojskowe na pomoc spragnionym krowom

Kategoria: Utrzymanie pastwiskowe
Szwajcarskie helikoptery wojskowe zaczęły transportować wodę do tysięcy spragnionych krów cierpiących w wyniku suszy i fali upałów, które nawiedziły większość Europy.
22 sierpień 2018 94

Zawody branży mięsnej

Kategoria: Ciekawostki, humor, pozostałe...
Projekt „Zawody branży mięsnej” jest realizowany przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, by zaktywizować osoby bezrobotne na terenach wiejskich.
21 sierpień 2018 157

Rolniku! Co zrobić, aby zarobić? - cykl filmów

Kategoria: Aktualności ogólne
Zapraszamy do obejrzenia odcinków filmów z cyklu − "Rolniku, co zrobić, aby zarobić?"

Ostatnie filmy

28 luty 2018
Ciekawostki 3003

Kulning - starożytny szwedzki śpiew pasterski

20 luty 2018
Gospodarstwo rolne 3583

Film "PGR Obrazy" - dokument obalający stereotypy

18 styczeń 2018
Ciekawostki 4732

Żarłoczna krowa!

14 czerwiec 2017
Prowadzenie opasu 4917

Feedloty w Australii

Baza wiedzy

19 sierpień 2018 268

Jak wybrać najlepsze cielęta do opasu?

Kategoria: Chów bydła
Choć nie wydaje się to trudne to wybór dobrego cielaka nie jest wcale prosty. Co zrobić i na co uważać, aby wybrać najlepsze zwierzęta do opasu?
28 luty 2018 2814

Buhaje limousine oceniane we francuskim centrum genetycznym pożądane na całym świecie.

Kategoria: Typy i rasy bydła
W Lanaud niedaleko Limoges w centralnej Francji znajduje się centrum genetyczne dla buhajów rasy limousine. Bydło tej rasy charakteryzuje się bogatą tradycją, księga hodowlana we Francji została założona w 1886 roku. Stacja oceny buhajów powstała w 1984 roku.
wolce-w-produkcji-wolowiny
05 październik 2017 5000

Wolce w produkcji wołowiny

Kategoria: Chów bydła
Wolce są to kastrowane buhajki przeznaczone na opas. Celem opasania wolców jest produkcja mięsa wołowego wysokiej jakości.Kastrację sztuk przeznaczonych na opas jako wolce zaleca się z wielu powodów:- samce wykastrowane są znacznie spokojniejsze, co ogranicza…
piemontese
21 wrzesień 2017 4862

Piemontese

Kategoria: Typy i rasy bydła
Rasa ta powstała w wyniku przekrzyżowania Pakistańskiego Zebu z Turem na terenach północno- wschodnich Włoch. Takie połączenie genów oraz ostre warunki klimatu (okresowe susze i mroźne zimy) spowodowały, że bydło tej ras jest znakomicie przystosowane do…
wyslodki-buraczane-w-zywieniu-bydla-miesnego
13 wrzesień 2017 6094

Wysłodki buraczane w żywieniu bydła mięsnego

Kategoria: Żywienie bydła
Wysłodki buraczane są produktem ubocznym przemysłu cukrowniczego. Powstają w wyniku wyługowania wodą rozdrobnionych buraków cukrowych i innych składników rozpuszczalnych w wodzie w trakcie procesu wytwarzania cukru. Stanowią cenną paszę dostępną głównie w…